Poskytované revízne činnosti  pre vyhradené technické zariadenia:

1. Zdvíhacie

Na výťahoch, ktoré sa nachádzajú v spravovaných objektoch zabezpečujeme pravidelný dozor, odborné prehliadky a skúšky odborne spôsobilými servisnými spoločnosťami. Vedieme evidenciu a zabezpečujeme opakované úradné skúšky výťahov. Navrhujeme modernizáciu výťahov resp. ich rekonštrukciu.

2. Elektrické

Vedieme evidenciu termínov zákonom predpísaných odborných prehliadok a skúšok elektroinštalácie v spoločných priestoroch bytov a nebytových priestorov, bleskozvodoch na spravovaných objektoch. Zabezpečujeme samotné odborné prehliadky a skúšky, odstraňujeme zistené nedostatky odborne spôsobilými pracovníkmi.

3. Tlakové

Realizujeme odborné prehliadky a skúšky na tlakových zariadeniach umiestnených v odovzdávacích staniciach tepla a plynových kotolniach v správe. Zabezpečujeme opakované úradné skúšky a dokumentáciu s tým súvisiacu.

4. Plynové

V plynových kotolniach pred vykurovacou sezónou zabezpečujeme pravidelné kontroly a servis zariadení. Počas vykurovacej sezóny kontrolujeme dodržiavanie prevádzkových parametrov vykurovacieho systému v predpísaných intervaloch. Zabezpečujeme zaškolenie obsluhy v plynových kotolniach a vykonávanie pravidelných odborných prehliadok a skúšok na plynovom zariadení.

Vlastníkov bytov a nebytových priestorov pravidelne informujeme o aktuálnom technickom stave vyhradeného technického zariadenia v spravovaných domoch. Predkladáme vlastníkom technické a cenové návrhy na zabezpečenie plynulej prevádzky zariadení a vykonávame inžiniersku činnosť pri ich opravách, rekonštrukciách a modernizácii.  

 

Ochrana pred požiarmi v bytových domoch

Našou základnou povinnosťou správcu budovy je zabezpečiť vykonávanie pravidelných preventívnych  protipožiarnych prehliadok domov a odstraňovať zistené nedostatky. V obytných domoch je lehota takýchto prehliadok stanovená na každých 12 mesiacov. Obsahom preventívnej protipožiarnej prehliadky je kontrola organizačného zabezpečenia ochrany pred požiarmi, porovnanie skutočného stavu s dokumentáciou ochrany pred požiarmi, zariadení na protipožiarny zásah, trvalej priechodnosti únikových ciest, skladovania horľavých látok, kontrola požiarnotechnických zariadení, požiarnych vodovodov a v neposlednom rade stav technických zariadení. Kontroly sú zaznamenávané v požiarnej knihe príslušného domu.

 

Kontrola a čistenie komínov a dymovodov

V zmysle zákona o ochrane pred požiarmi zabezpečujeme pravidelné čistenie komínov a vykonávanie kontrol komínov v bytových domoch.
Komíny sa musia počas prevádzky kontrolovať a čistiť najmenej v týchto lehotách :

  • Ak sú na komínové telesá pripojené spotrebiče na tuhé palivo raz za štyri mesiace
  • Ak sú do komínov pripojené spotrebiče na plynné palivá a komín je s vložkou raz za dvanásť mesiacov
  • Komín v občasnom užívaní sa musí kontrolovať a čistiť najmenej raz za dva roky.


Poistenie majetku spravovaných bytových domov

Pre každý spravovaný bytový dom dojednávame optimálne poistenie spoločného majetku. Pri vzniku poistnej udalosti zabezpečujeme zistenie príčin vzniku, následne odstránenie nedostatku a v spolupráci s poisťovňou riešime uplatnenie náhrady vzniknutej škody.

Odovzdávacia stanica

odovzdavacia stanicaOdovzdávacia stanica je zariadenie, zabezpečujúce dodávku tepla pre objekt, v ktorom je umiestnená. Pracuje autonómne, má samostatnú reguláciu ÚK a TÚV a je napojené na vnútorné rozvody ÚK a TUV objektov. Cieľom inštalácie je zníženie nákladov a zvýšenie komfortu pre odberateľa tepla.

Modernizácia odovzdávacej stanice znižuje tepelné straty v rozvodoch, čím prináša úspory nákladov pri príprave TÚV.

Výhody, ktoré získate inštaláciou odovzdávacej stanice

  • Nezávislosť na iných odberateľoch
    Teplo je dodávané na mieru odberateľa, podľa individuálnych potrieb. Každý objekt si môže určiť vlastné požiadavky na reguláciu ÚK a TÚV v objekte. Nastaviť je možné teplotu ÚK a TÚV, termín začatia a skončenia vykurovacej sezóny, dobu, v ktorej má byť cirkulačné čerpadlo TÚV v prevádzke atď. V prípade dispečerskeho riadenia sú zaznamenávané dôležité údaje o prevádzke (napr. okamžité údaje o spotrebe tepla a pod.)
  • Zmena parametrov ÚK a TÚV na požiadanie
  • Skvalitnenie dodávok TÚV v bytovom dome
  • Nižšie náklady na servis a údržbu ako u plynovej kotolne
  • Nižšie náklady na zákonné prehliadky a revízie v porovnaní s plynovou kotolňou
  • Zariadenie vybudované na mieru objektu
    Všetky prvky sú navrhované na základe potrieb objektu
  • Zefektívnenie prevádzky
    Znižovanie tepelných strát v rozvodoch na minimum
  • Spoľahlivosť
  • Bezobslužná prevádzka
    Riadenie stanice je riešené riadiacou jednotkou autonómne s možnosťou napojenia na centrálny dispečing
  • ZVÝŠENIE KOMFORTU
    Celú starostlivosť o zariadenie zabezpečuje naša spoločnosť
  • KVALITNÁ EKVITERMICKÁ REGULÁCIA
  • PRESNÉ MERANIE TEPLA NA PRÍPRAVU ÚK a TÚV
  • PRESNÉ MERANIE MNOŽSTVA VODY NA PRÍPRAVU TÚV
  • JEDNODUCHŠIE HYDRAULICKÉ VYREGULOVANIE VNÚTORNÝCH ROZVODOV Úk a TÚV

Použitie

Použitie Kompaktné horúcovodné tlakovo nezávislé odovzdávacie stanice slúžia k zásobovaniu teplom pre vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Príprava TÚV prietočným spôsobom je predradená vykurovaniu, čo pri nárazovom odbere zrovnomerňuje odberový diagram horúcovodnej siete.

Technické riešenie

Primárny okruh

Stanica je pripojená na prívod horúcej vody cez hlavnú ručnú uzatváraciu armatúru, filter a regulačné ventily s havarijnou funkciou, regulujúce prietok vody stanicou a umožňujúce odstavenie stanice v prípade vzniku havarijných stavov. Z regulačných ventilov prúdi primárna voda podľa požiadavok odberu do výmenníka ÚK a do výmenníka ohrevu TÚV. Pred výmenníkom vykurovania je merač tepla. Teplo pre TÚV sa meria priamo meračom tepla umiestneným pred výmenníkom TÚV. Vo vratnom potrubí je spätný ventil uzavierajúci stanicu z vratnej strany pri havarijných stavoch, meracie miesta a hlavný uzáver.

Okruh vykurovacej vody

Ochladená vykurovacia voda je privádzaná cez hlavný uzáver a filter do teplovodného, prednostne mokrobežného čerpadla s pevnými alebo premenlivými otáčkami. Čerpadlo z titulu zníženia teplotného zaťaženia je prednostne osadené do vratného potrubia. Z čerpadla prúdi voda do výmenníka a po ohriatí cez hlavný uzáver späť do sústavy. Okruh je vybavený poistným ventilom a odkaľovacím ventilom.

Okruh teplej úžitkovej vody

Príprava TÚV je riešená ako prietočná jednostupňová v doskovom výmenníku, pričom sa TÚV ohrieva priamo prívodnou horúcou vodou. Predradený ohrev TÚV zrovnomerňuje odberový diagram a znižuje energetickú náročnosť na čerpaciu prácu primárnej vody ako aj potrebnú svetlosť primárnej prípojky. Cirkulácia TÚV je zabezpečená cirkulačným čerpadlom.

 

Teplá voda u konečného spotrebiteľa

V zmysle vyhlášky ÚRSO č. 630/2005 Z.z. a vyhlášky MH SR č. 152/2005. Z.z. je stanovená teplota TÚV na výtoku u konečného spotrebiteľa v rozsahu teplôt najmenej 45°C a najviac 55°C. Zároveň je dodávateľ povinný dodávať TÚV v čade od 5:00 hod. do 23:00 hod., alebo v dohodnutom čase v zmysle zmluvy o dodávke a odbere tepla.

Vyhláška ÚRSO č. 630/2005 Z.z. určuje postup rozpočítavania množstva a dodaného tepla na prípravu TÚV a na vykurovanie.

O kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa hovorí Vyhláška MH SR č. 152/2005 Z.z. Vykurovacie obdobie začína 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

Teplo pre vykurovanie sa začína dodávať, ak vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13°C a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu. Obdobne to platí aj pre prerušenie dodávky tepla. Teplo pre vykurovanie musí byť dodávané tak, aby sa dosiahli vnútorné teploty vykurovacích priestorov stanovené vyhláškou MH SR č. 152/2005 Z.z.

 

Vnútorné teploty vykurovaných priestorov

Vykurované priestory - výsledná teplota v °C

Obytné budovy

  • obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby 21°C
  • kuchyne 20°C
  • kúpeľne 24°C
  • WC 20°C
  • vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15°C
  • vykurované schodište 10°C

 

 

Ochrana pred požiarmi v bytových domoch

Z hľadiska štatistiky patria požiare budov k najčastejším požiarom. Súvisí to najmä s časom, ktorý v nich trávime, a aktivitami, ktoré v nich vykonávame. Pokiaľ ide o rozsah škôd a straty na životoch, majú nežiaduce prvenstvo. Väčšinu požiarov spôsobuje ľahkovážnosť osôb, nedbanlivosť a nedodržiavanie základných zásad požiarnej bezpečnosti.

Zákon o ochrane pred požiarmi ukladá správcovi budovy bez zbytočného odkladu ohlásiť príslušnému okresnému riaditeľstvu hasičského a záchranného zboru každý požiar, ktorý vznikol v objektoch, priestoroch alebo na veciach v jeho vlastníctve, správe alebo v užívaní a poskytnúť mu potrebné dokumenty, súčinnosť a pomoc pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru.

Preventívne protipožiarne prehliadky

Základnou povinnosťou správcu budovy je vykonávať pravidelné preventívne protipožiarne prehliadky a odstraňovať zistené nedostatky. V obytných domoch je lehota takýchto prehliadok stanovená na každých 12 mesiacov, v priestoroch, kde sa vykonáva iba administratívna činnosť každých 6 mesiacov a každé 3 mesiace v ostatných objektoch.

Obsahom preventívnej protipožiarnej prehliadky je kontrola organizačného zabezpečenia ochrany pred požiarmi, porovnanie skutočného stavu s dokumentáciou ochrany pred požiarmi, stavebného riešenia objektu, zariadení na protipožiarny zásah, trvalej priechodnosti únikových ciest, skladovania horľavých látok, kontrola funkčnosti požiarnotechnických zariadení,požiarnych vodovodov a zdrojov vody na hasenie požiarov a v neposlednom rade stav technických zariadení. Túto kontrolu vykonáva vlastník budovy prostredníctvom technika požiarnej ochrany, ktorý o vykonaní tejto kontroly vyhotoví záznam do požiarnej knihy, kde uvedie dátum, kedy bola kontrola vykonaná, zistené skutočnosti, navrhované opatrenia a spôsob odstránenia nedostatkov.

Požiarna kniha sa predkladá raz za tri mesiace vedúcemu organizačnej zložky, ktorý svojím podpisom potvrdí, že bol so zistenými skutočnosťami oboznámený a berie zodpovednosť za ich odstránenie.

Prevádzkové práce

Vlastník alebo správca budovy musí zabezpečiť pravidelnú údržbu a opravu stavby ako takej, aby zabránil nežiaducim vplyvom prostredia alebo predĺžil samotnú životnosť stavby.

Medzi tieto prevádzkové práce patria i činnosti, ktoré možno chápať ako spojené so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, ako je napríklad zváranie, tepelné delenie a ďalšie spôsoby delenia kovov, lepenie horľavých podlahových a strešných krytín, obkladov stien a stropov pomocou ohňa, použitie elektrotepelných spotrebičov a zariadení alebo horľavých lepidiel či odstraňovanie starých náterov pomocou tepelných spotrebičov a zariadení.

Ak je nutné takéto činnosti vykonávať, je vlastník alebo iná poverená osoba povinný vydať písomný pokyn na zabezpečenie ochrany pred požiarom. Pokyn musí obsahovať konkrétne podmienky požiarnej bezpečnosti, za akých je možné takúto činnosť vykonávať. Zároveň musí byť pre takéto činnosti zriadená protipožiarna asistenčná hliadka, ktorá musí byť vybavená dostatočnými prostriedkami na hasenie prípadného požiaru už v samotnom počiatku. Je potrebné, aby tieto činnosti vykonávala osoba s požadovanou odbornou spôsobilosťou, ak sa to na takúto činnosť požaduje.

Všetky osoby, ktoré sa podieľajú na činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, by mali poznať prostredie, v ktorom budú túto činnosť vykonávať, ako aj spôsob vyhlásenia požiarneho poplachu, privolania adekvátnej pomoci a byť schopné vykonať prvotný zásah.

Projektová a technická dokumentácia

Každá stavba musí mať v rámci jednotlivých stupňov stavebného konania spracované riešenie požiarnej bezpečnosti.

Textová časť projektu obsahuje základnú charakteristiku stavby, určenie požiarneho rizika jednotlivých požiarnych úsekov, technické podmienky požiarnej bezpečnosti konštrukcií, osadenie stavby osobami a s ním spojené riešenie únikových ciest, určenie odstupových vzdialeností od stavby, vybavenie stavby požiarnotechnickými zariadeniami, zabezpečenie stavby vodou na hasenie požiarov, riešenie vykurovania a vetrania stavby, určenie požiadaviek na elektroinštaláciu, zhodnotenie zdrojov a rozvodov plynu, posúdenie požiarnej bezpečnosti pri umiestňovaní technologického alebo technického zariadenia a posúdenie dokumentácie z hľadiska vhodnosti použitia stavebných výrobkov.

Všetky požiadavky uvedené v textovej časti sa premietnu do výkresovej časti projektovej dokumentácie. Riešenie požiarnej bezpečnosti stavby je obsahom technickej dokumentácie stavby a je nutné ho archivovať počas celej životnosti budovy. Na základe tohto dokumentu vykonáva technik požiarnej ochrany v rámci preventívnej protipožiarnej prehliadky kontrolu stavebného riešenia objektu.

Požiarnobezpečnostná charakteristika stavby

Novelou zákona o ochrane pred požiarmi sa umožnilo nahradiť riešenie požiarnej bezpečnosti stavby takzvanou požiarnobezpečnostnou charakteristikou užívanej stavby.

Tento dokument je možné spracovať pre stavby, ktoré si v čase projektovania nevyžadovali riešenie protipožiarnej ochrany. Ide najmä o historické budovy a budovy projektované pred rokom 1976, pričom v týchto budovách neprišlo k zmene účelu užívania stavby.

Požiarnobezpečnostnú charakteristiku užívanej stavby môže spracovať technik požiarnej ochrany. Obsah dokumentu je stanovený vo vyhláške Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.

Vzorová dokumentácia by mala byť zverejnená na stránke Hasičského a záchranného zboru. Povinnosťou vlastníka alebo správcu budovy je spracovať túto charakteristiku.

Požiarna bezpečnosť pri zatepľovaní

V poslednom období sa na Slovensku vo veľkom rozbehlo zatepľovanie budov. Ide o proces zníženia energetickej náročnosti pri vykurovaní budov. Má svoje ekologické a technické dôvody.

Z hľadiska požiarnej bezpečnosti pri zatepľovaní existuje závažné nebezpečenstvo v šírení požiaru z vnútorného priestoru budovy cez otvor na fasádu, kde je možné rozšírenie z jedného požiarneho úseku na druhý. Na zamedzenie šírenia požiaru je potrebné dodržiavať schválené postupy týkajúce sa tepelnoizolačných systémov, správneho vyhotovenia požiarnych pásov a detailov uzatvorenia horľavých vrstiev pri požiarne otvorených plochách, ako je nadpražie, ostenie a parapet otvoru, napr. okna, vetracej mriežky, priestupov rozvodov a inštalácií.

Na každý zatepľovací systém musí byť vypracovaná technická dokumentácia, ktorej jedna časť musí riešiť i požiadavky protipožiarnej ochrany.

Správca pravidelne kontroluje technický stav spravovaných bytových a nebytových domov fyzickou prehliadkou spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Kontroluje činnosť dodávateľov a dohliada na odstránenie závad. Zabezpečuje plnenie nasledujúcich služieb spojených s bývaním ako sú:

  • preventívna údržba domového fondu podľa platných noriem a odstraňovanie havárií
  • revízie elektrických, technických zariadení podľa platných noriem
  • odčítavanie bytových meračov spotreby vody
  • úlohy požiarnej ochrany
  • dezinsekcie, bytov a spoločných častí a spoločných zariadení, podľa požiadaviek vlastníkov
  • spracovanie harmonogramov potrebných opráv a údržby
  • zabezpečenie údržby a opráv menšieho rozsahu vlastnými kapacitami
  • technický dozor
  • zabezpečovanie opráv väčšieho rozsahu a zateplenia budov dodávateľským spôsobom
  • zabezpečovanie revízie vyhradených technických zariadení
  • opravy a údržby výťahov (vlastnými kapacitami alebo dodávateľským spôsobom)
  • odborné prehliadky a odborné skúšky
  • preverenie dodávky tovarov služieb a opráv prípadne ich reklamačné konanie

Údržba BYTOVÉHO PODNIKU SVIT, s.r.o. vykonáva údržbárske práce pre nami spravované objekty, ostatné obytné domy prípadne fyzické a právnické osoby.

Stredisko údržby ponúka nasledovné práce:

  • elektroinštalačné práce
  • maliarske práce
  • vodoinštalačné a kúrenárske práce ( rekonštrukcia, výmena rozvodov TÚV byt. jadier systémom Ekoplastik PPR )
  • montáž a dodávka prietokomerov TÚV a SV
  • stavebné úpravy ( murovanie , omietanie, obklady a dlažby )

Stredisko údržby zamestnáva kvalifikovaných pracovníkov. Príjem žiadaniek na opravy, žiadosti o predbežné kalkulácie prác môže dohodnúť s vedúcim údržby p. Zajacom , na tel. čísle spoločnosti mob: +421 915 907 306, prípadne na e-mailovej adrese: radovan.zajac@bpsvit.sk

V rámci ekonomických služieb zabezpečujeme:

Vedenie evidencie príjmov a výdavkov spravovaného bytového domu

Pre každý spravovaný bytový dom je prísne a transparentne vedená evidencia príjmov ( pripísané mesačné zálohové platby vlastníkov, pripísanie úrokov zo zriadeného účtu, mimoriadne výnosy z prenájmu spoločných priestorov, zmluvné pokuty atď.) a výdavkov ( úhrady faktúr za teplo, vodu, elektrinu, opravy, údržba, revízie atď. ). Zástupcom vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ako aj ostatným vlastníkom je  príslušná evidencia k dispozícii k nahliadnutiu na požiadanie a je jedným z bodov programu na domových schôdzach jednotlivých bytových domov.

Vykonávanie všetkých úhrad súvisiacich s prevádzkou bytového domu

Úhrada dodávateľských faktúr  v medziach zmluvného oprávnenia, resp. iba so súhlasom kompetentného zástupcu vlastníkov pri dohodnutých typoch obstarania. Zároveň kontrola a úhrada poistného, daní, splátok úveru, prípadne iných splátok.

Spracovanie a výpočet mesačných zálohových platieb

Spracovanie a výpočet mesačných zálohových platieb realizujeme štandardne raz ročne, a to po uskutočnení vyúčtovania úhrad za plnenia na základe skutočných nákladov za predchádzajúci kalendárny rok. Mimoriadne sa zálohové platby menia operatívne podľa potreby, a to buď na základe významnej zmeny ceny dodávateľov služieb ( voda, teplo, elektrina, atď.), prípadne na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a NP o zmene výšky príspevkov do fondu prevádzky údržby a opráv a pod.

Vyúčtovanie úhrad za plnenia (služieb) spojených s užívaním bytu a nebytového priestoru

Vyúčtovanie je vykonané najneskôr do 31.05. nasledujúceho roka za predchádzajúci rok v súlade s príslušnými právnymi predpismi, Zmluvou o výkone správy a rozhodnutiami vlastníkov bytov a NP prijatými na schôdzi vlastníkov, resp. na základe písomného hlasovania. V mesiaci november predkladáme pre jednotlivé bytové domy plán opráv.

Spracovanie ekonomickej časti výročnej správy o stave spoločných častí

Vlastníkom predkladáme okrem vyúčtovania služieb aj správu o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu za predchádzajúci kalendárny rok. Pripravujeme pre vlastníkov podrobnú ekonomickú správu, v ktorej sú identifikované príjmy a výdavky vzťahujúce sa k bytovému domu, ako aj všetky obraty vo fonde prevádzky údržby a opráv za predchádzajúci kalendárny rok.

Ekonomické poradenstvo v oblasti správy bytových domov

V prípade individuálnych potrieb vlastníkov poskytujeme ekonomické poradenstvo v oblasti správy bytových domov bez obmedzenia.

Go to top

© BYTOVÝ PODNIK SVIT, s.r.o.