Ochrana pred požiarmi v bytových domoch

Z hľadiska štatistiky patria požiare budov k najčastejším požiarom. Súvisí to najmä s časom, ktorý v nich trávime, a aktivitami, ktoré v nich vykonávame. Pokiaľ ide o rozsah škôd a straty na životoch, majú nežiaduce prvenstvo. Väčšinu požiarov spôsobuje ľahkovážnosť osôb, nedbanlivosť a nedodržiavanie základných zásad požiarnej bezpečnosti.

Zákon o ochrane pred požiarmi ukladá správcovi budovy bez zbytočného odkladu ohlásiť príslušnému okresnému riaditeľstvu hasičského a záchranného zboru každý požiar, ktorý vznikol v objektoch, priestoroch alebo na veciach v jeho vlastníctve, správe alebo v užívaní a poskytnúť mu potrebné dokumenty, súčinnosť a pomoc pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru.

Preventívne protipožiarne prehliadky

Základnou povinnosťou správcu budovy je vykonávať pravidelné preventívne protipožiarne prehliadky a odstraňovať zistené nedostatky. V obytných domoch je lehota takýchto prehliadok stanovená na každých 12 mesiacov, v priestoroch, kde sa vykonáva iba administratívna činnosť každých 6 mesiacov a každé 3 mesiace v ostatných objektoch.

Obsahom preventívnej protipožiarnej prehliadky je kontrola organizačného zabezpečenia ochrany pred požiarmi, porovnanie skutočného stavu s dokumentáciou ochrany pred požiarmi, stavebného riešenia objektu, zariadení na protipožiarny zásah, trvalej priechodnosti únikových ciest, skladovania horľavých látok, kontrola funkčnosti požiarnotechnických zariadení,požiarnych vodovodov a zdrojov vody na hasenie požiarov a v neposlednom rade stav technických zariadení. Túto kontrolu vykonáva vlastník budovy prostredníctvom technika požiarnej ochrany, ktorý o vykonaní tejto kontroly vyhotoví záznam do požiarnej knihy, kde uvedie dátum, kedy bola kontrola vykonaná, zistené skutočnosti, navrhované opatrenia a spôsob odstránenia nedostatkov.

Požiarna kniha sa predkladá raz za tri mesiace vedúcemu organizačnej zložky, ktorý svojím podpisom potvrdí, že bol so zistenými skutočnosťami oboznámený a berie zodpovednosť za ich odstránenie.

Prevádzkové práce

Vlastník alebo správca budovy musí zabezpečiť pravidelnú údržbu a opravu stavby ako takej, aby zabránil nežiaducim vplyvom prostredia alebo predĺžil samotnú životnosť stavby.

Medzi tieto prevádzkové práce patria i činnosti, ktoré možno chápať ako spojené so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, ako je napríklad zváranie, tepelné delenie a ďalšie spôsoby delenia kovov, lepenie horľavých podlahových a strešných krytín, obkladov stien a stropov pomocou ohňa, použitie elektrotepelných spotrebičov a zariadení alebo horľavých lepidiel či odstraňovanie starých náterov pomocou tepelných spotrebičov a zariadení.

Ak je nutné takéto činnosti vykonávať, je vlastník alebo iná poverená osoba povinný vydať písomný pokyn na zabezpečenie ochrany pred požiarom. Pokyn musí obsahovať konkrétne podmienky požiarnej bezpečnosti, za akých je možné takúto činnosť vykonávať. Zároveň musí byť pre takéto činnosti zriadená protipožiarna asistenčná hliadka, ktorá musí byť vybavená dostatočnými prostriedkami na hasenie prípadného požiaru už v samotnom počiatku. Je potrebné, aby tieto činnosti vykonávala osoba s požadovanou odbornou spôsobilosťou, ak sa to na takúto činnosť požaduje.

Všetky osoby, ktoré sa podieľajú na činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, by mali poznať prostredie, v ktorom budú túto činnosť vykonávať, ako aj spôsob vyhlásenia požiarneho poplachu, privolania adekvátnej pomoci a byť schopné vykonať prvotný zásah.

Projektová a technická dokumentácia

Každá stavba musí mať v rámci jednotlivých stupňov stavebného konania spracované riešenie požiarnej bezpečnosti.

Textová časť projektu obsahuje základnú charakteristiku stavby, určenie požiarneho rizika jednotlivých požiarnych úsekov, technické podmienky požiarnej bezpečnosti konštrukcií, osadenie stavby osobami a s ním spojené riešenie únikových ciest, určenie odstupových vzdialeností od stavby, vybavenie stavby požiarnotechnickými zariadeniami, zabezpečenie stavby vodou na hasenie požiarov, riešenie vykurovania a vetrania stavby, určenie požiadaviek na elektroinštaláciu, zhodnotenie zdrojov a rozvodov plynu, posúdenie požiarnej bezpečnosti pri umiestňovaní technologického alebo technického zariadenia a posúdenie dokumentácie z hľadiska vhodnosti použitia stavebných výrobkov.

Všetky požiadavky uvedené v textovej časti sa premietnu do výkresovej časti projektovej dokumentácie. Riešenie požiarnej bezpečnosti stavby je obsahom technickej dokumentácie stavby a je nutné ho archivovať počas celej životnosti budovy. Na základe tohto dokumentu vykonáva technik požiarnej ochrany v rámci preventívnej protipožiarnej prehliadky kontrolu stavebného riešenia objektu.

Požiarnobezpečnostná charakteristika stavby

Novelou zákona o ochrane pred požiarmi sa umožnilo nahradiť riešenie požiarnej bezpečnosti stavby takzvanou požiarnobezpečnostnou charakteristikou užívanej stavby.

Tento dokument je možné spracovať pre stavby, ktoré si v čase projektovania nevyžadovali riešenie protipožiarnej ochrany. Ide najmä o historické budovy a budovy projektované pred rokom 1976, pričom v týchto budovách neprišlo k zmene účelu užívania stavby.

Požiarnobezpečnostnú charakteristiku užívanej stavby môže spracovať technik požiarnej ochrany. Obsah dokumentu je stanovený vo vyhláške Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.

Vzorová dokumentácia by mala byť zverejnená na stránke Hasičského a záchranného zboru. Povinnosťou vlastníka alebo správcu budovy je spracovať túto charakteristiku.

Požiarna bezpečnosť pri zatepľovaní

V poslednom období sa na Slovensku vo veľkom rozbehlo zatepľovanie budov. Ide o proces zníženia energetickej náročnosti pri vykurovaní budov. Má svoje ekologické a technické dôvody.

Z hľadiska požiarnej bezpečnosti pri zatepľovaní existuje závažné nebezpečenstvo v šírení požiaru z vnútorného priestoru budovy cez otvor na fasádu, kde je možné rozšírenie z jedného požiarneho úseku na druhý. Na zamedzenie šírenia požiaru je potrebné dodržiavať schválené postupy týkajúce sa tepelnoizolačných systémov, správneho vyhotovenia požiarnych pásov a detailov uzatvorenia horľavých vrstiev pri požiarne otvorených plochách, ako je nadpražie, ostenie a parapet otvoru, napr. okna, vetracej mriežky, priestupov rozvodov a inštalácií.

Na každý zatepľovací systém musí byť vypracovaná technická dokumentácia, ktorej jedna časť musí riešiť i požiadavky protipožiarnej ochrany.

Go to top

© BYTOVÝ PODNIK SVIT, s.r.o.